תפריט נגישות

מידע

הצהרת נגישות

תצוגת צבעים באתר

(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

רוצים להקליט תוכניות רדיו אינטרנטיות? המדריך לפודקאסטר

05/11/2010

מאת: אורי פז

בעבר, כשרציתם שכולם ישמעו אתכם או יידעו עליכם (או על המוצר/שירות שלכם), הייתם תלויים באמצעי המדיה המסורתיים ובנכונות שלהם לתת לכם תשומת לב. בעידן האינטרנט וחופש המידע אתם כבר לא צריכים להתחנן. במאמר זה נדבר על אמצעים להקלטת פודקאסט. הפודקאסט הוא אמצעי יעיל ופשוט להכנה, והוא יכול לסייע לכם להגיע אל קהל היעד שלכם, לשמור איתו על קשר ולהפיץ את הבשורה שלכם באינטרנט. 

מהו פודקאסט (Podcast)
פודקאסטים (פודקאסט) הם תוכניות רדיו או טלויזיה שמופצות דרך האינטרנט בחינם. פשטות ההכנה וההפצה של הפודקאסט מגדילה את מגוון האפשרויות העומדות בפניי הגולש כשהוא רוצה לקבל תוכן שמעניין אותו. לדוגמא: חברה כמו "מסלולים" המעבירה סדנאות לנהיגה בטיחותית וספורטיבית יכולה להוציא אחת לחודש "תוכנית רדיו" משלה הכוללת חדשות מהארץ והעולם בתחום הנהיגה, טיפים לנהיגה נכונה, חדשות החברה וכו'.

הדבר היפה בפודקאסטים הוא שלא צריך לעסוק בנושא "סופר מיינסטרימי" כדי להשיג קהל מעוניין ונאמן. בנוסף, העובדה שבאינטרנט אין תלות במקום ובזמן מאפשרת לגולשים להאזין לפודקאסט שלכם בעיכוב של כמה חודשים או מארץ אחרת ועדיין לגלות בו עניין וללמוד ממנו.

כדי ליצור פודקאסט אנו זקוקים לכמה אלמנטים. הראשון, המיקרופון, הגורם שקולט את כל המידע. השני, קדם מגבר/מיקסר, מעביר את האות באיכות ראויה. השלישי, תוכנת עריכה, המאפשרת לנו לשמור ולעבד את החומר המוקלט והאלמנט הרביעי, אמצעי ההפצה, לדוגמא: RSS.

במאמר זה נדבר אך ורק על האמצעי הראשון: המיקרופון. נסקור מספר סוגי מיקרופונים המתאימים לשימושים שונים ונסביר על ההבדלים ביניהם.

------------------------
אפשרות ראשונה - מיקרופון דינאמי
המיקרופון הדינאמי הוא האפשרות הפשוטה והזולה ביותר לצורך הקלטה. הוא רגיש בצורה מוגבלת - מה שמאפשר לדבר אליו מטווח קרוב (Close Micing), הוא מתאים להקלטת כלי נגינה רעשניים ולהקלטה במקומות רועשים. המיקרופון הדינאמי מאפשר ראיון של אדם אחר רק כאשר מקרבים אותו אל פה המרואיין. טכנאי הקלטה משתמשים במיקרופונים דינאמיים להקלטות שירה רוקיסטית, תופים ומגברי גיטרה רועשים. כמו כן, בד"כ משתמשים במיקרופון דינאמי על במות בכנסים ואירועים.

סיכום: זול, מתאים להקלטות במקומות רועשים, מתאים לשימוש מטווח קרוב בלבד.
מיקרופונים אפשריים: Behringer xm8500, shure sm57, sennheiser 421, 431
טווח מחירים: 200-1000 ש"ח
בתמונה: מיקרופון דינאמי של חברת Behringer

בתמונה: מיקרופון דינאמי של חברת Behringer.
--------------------------
אפשרות שניה - מיקרופון קיבולי (קונדנסר) כיווני
הקונדנסר יקר ואיכותי יותר ממיקרופון דינאמי ובד"כ הוא מוזן על ידי מתח חשמלי. הקונדנסר הוא מיקרופון שרגיש לרחשי הסביבה. מזגן, או רעשי רקע נקלטים בו בקלות ולא מומלץ להקליט איתו במקומות רועשים. קונדנסר רגיש מספיק כדי לקלוט דובר ממרחק או כלי נגינה שאינם מוגברים במגבר. במידה ויש לכם חדר שקט להקלטה הקונדנסר יכול להיות אידיאלי עבורכם להקלטת קריינויות. 

סיכום: רגיש, מותאם להקלטת קריינות, אינו מתאים לשימוש במקומות רועשים.
מיקרופונים אפשריים: Behringer B-1, Rode NT-1, M-audio NOVA.
טווח מחירים: 2000-1000 ש"ח. 
מיקרופון קונדנסר קיבולי של חברת Behringer
בתמונה: מיקרופון קונדנסר קיבולי של חברת Behringer
------------------------------
אפשרות שלישית - מיקרופון קיבולי בעל ראש הקולט 360 מעלות (אומני)
לכל מיקרופון קונדנסר יש תצורה שבה הוא קולט את המידע. ישנן שלוש תצורות נפוצות: התצורה הפשוטה ביותר נקראת "קרדיו". משמעותה היא שהמיקרופון קולט רק מידע שבא מולו (בד"כ מול הטבעת לוגו החברה על המיקרופון). תצורת ה"קרדיו" מתאימה להקלטת קריינות כשהקריין יושב מול המיקרופון. התצורה השניה נקראת "8". כלומר, המיקרופון קולט מידע שבא משני צדדיו. תצורת "8" מתאימה כאשר מקליטים ראיון עם מראיין ומרואיין שיושבים זה מול זה. התצורה השלישית נקראת "אומני", כלומר: המיקרופון קולט את כל המידע סביבו. תצורה זו מתאימה להקלטת שיח רב משתתפים כשהמיקרופון מונח על סטנד באמצע השולחן וכולם יושבים מסביבו.   

סיכום: רגיש, מותאם להקלטות מסוגים מגוונים, אינו מתאים לשימוש במקומות רועשים, מתאים להקלטת שיח רב משתתפים.
מיקרופונים אפשריים:  M-audio Solaris.
טווח מחירים: 1500 - עד אין סוף ש"ח. 
מיקרופון ''אומני'' של חברת M-AUDIO

בתמונה: מיקרופון "אומני" של חברת M-AUDIO
--------------------------------


טבלה המציגה את תצורות הקליטה הנפוצות של מיקרופונים
בתמונה: טבלה המציגה את תצורות הקליטה הנפוצות של מיקרופוניםסרטון הסבר על תצורות קליטה של מיקרופונים

תחזיר אותי אחורה