תפריט נגישות

מידע

הצהרת נגישות

תצוגת צבעים באתר

(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

וואטסאפ לעסקים (Whatsapp Business) איך אפליקציות משנות התנהלות עסקית של חברות

טל מוכתר

נכתב ע"י: טל מוכתר

4 בדצמבר 2017

 


 

כיאה לאפליקציה שלא מפסיקה להמציא את עצמה מחדש, הגלגול הקרוב של אפליקציית הווטסאפ הוא שיווק של שירות לעסקים, מאחר וגם וואטסאפ לוטשת עיניים לתקציבי הפרסום של חברות.
 
השירות החדש יאפשר לחברות ליצור קשר חסר אמצעים בינם ובין לקוחותיהם ובין השאר, העסקים יהיו זמינים ללקוחותיהם בצורה מהירה, ברורה ונוחה, ויאפשרו ללקוחות את היכולת לתקשר עם אדם שיוכל לענות להם על השאלות שבדרך כלל אין למי להפנות מחוץ לשעות העבודה.

whatsapp hype

אז מה יהיה לנו שם?

  1. חברות יוכלו לתת שירות לקוחות און ליין בצורה נגישה, פרטית או חשופה לציבור בפלטפורמה החביבה על הצרכנים.
  2. שימוש במספר הטלפון הנייח של החברה שימנע חשיפת מספרי מובייל פרטיים ל לאלפי לקוחות.
  3. דרך חדשה ונוחה שאינה יוצרת אנטגוניזם ומונעת מעבר מידי לרשימת הספאם עבור חברות ששולחות אישורים או מידע, כגון: שינויים בשעות טיסה, אישורי מסירה, התייעצות רפואית דחופה ועדכונים נוספים מצד החברה.
  4. האפליקציה תאפשר כלי סטטיסטיקה וניתוח שיתווספו לארסנל הכלים השיווקיים של החברות.

בקיצור, השירות של וואטסאפ לעסקים הוא שילוב בין השימוש המוכר והמידי לבין כלי פרסומי ושיווקי נוסף. 

לא הכל תותים

אז מה בעצם הצד השלילי של המעבר לשימוש עסקי בווטסאפ?
למשתמשים הפרטיים, אין יותר מדי שינוי. הם עדיין יכולים לבחור אם לאשר את העסק כנמען ממנו הם רוצים לקבל מסרים, הם ממשיכים לא לשלם עבור השירות ויכולים לקבל את המידע אותו הם צריכים בצורה ישירה ומהירה.
לעסקים? זה כבר עניין אחר...

תותים

עסקים העוברים לשימוש בווטסאפ צריכים להיות מודעים לכך שבצד הנוחות והגישה המרביים וכן השיח המתמיד שהם יוצרים בינם לבין הלקוח, מתפתחות גם ציפיות ומחויבות מצד הלקוח לזמינות 24/7 שיתבטאו ביכולת לפתור תקלות ומתן מענה מידי שלא ערוכים אליהן ברוב העסקים הקטנים והבינוניים.

בנוסף, העסק עצמו לא יכול ליזום את התקשורת הראשונית,  העסק צריך להבטיח רמה גבוהה של אבטחת מידע וזאת, עוד בלי להכניס את העלויות הכרוכות בשירות וחוסר היכולת לצפות את תגובת הצרכנים לאורך זמן לשירותים אלה.

מה צופן לנו העתיד, או הנבואה לשוטים...

קשה לנבא את השינוי שתביא לכיווננו וואטסאפ בכל הנוגע לשימוש עסקי, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שווטסאפ הוא פלטפורמה חיה ובועטת שהשימוש בה רק הולך וגובר כך שהשימוש העסקי בה נראה כהתגלגלות בלתי נמנעת של חווית המשתמש והדרישה למידיות מצד גופים מסחריים מולם הצרכן מתנהל באופן יומיומי.

איש בורח מרכבת

לעומת זאת, ווטסאפ היא בכל זאת אפליקציות שיכולה ללכת בדרכן של אפליקציות אחרות ולהעלם מהיום למחר, אך השינויים המבניים שייעשו על מנת לתת מענה ללקוחות יישארו גם אחרי לכתה של האפליקציה, והעסקים יצטרכו להתמודד עם זה שהדרישה לתשובות, תגובות ואפילו נראות בפלטפורמה מסוימת, זהו מהלך שאי אפשר להחזיר לאחור. 

תחזיר אותי אחורה