תפריט נגישות

מידע

הצהרת נגישות

תצוגת צבעים באתר

(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

הסדרה 'אבודים' משגעת את הגולשים

5 ביוני 2011

בחודש יוני הסתיימה העונה הרביעית של הסדרה האמריקאית "אבודים".

"אבודים" מגוללת את סיפורם של ניצולי טיסת אושיאניק 815 שהתרסקו על אי במיקום בלתי ידוע. במקביל לעלילה הכללית, הסדרה מתמקדת בכל פרק בדמות אחרת מהניצולים.

תיאור קורותיהם של הניצולים נעשה על ידי "פלאשבקים" מהעבר ובעונה השלישית אנו רואים גם "פלאש-פורוורדים" שנותנים לצופים הצצה אל העתיד. 

כצופה אדוק של "אבודים", אני חייב לציין שבעיני לא מדובר בסדרת טלוויזיה רגילה. בניגוד לסדרות אחרות, "אבודים" נשארת במחשבותיו של הצופה מעבר למשך הצפיה, ויש בה רגעים רוחניים חזקים מאוד הנוגעים במשמעות החיים ומשמעות הגורל בחיינו.

עם התבססותה של "אבודים" כלהיט טלוויזיוני, הוקמו מסגרות אינטרנטיות רבות שהקדישו לסדרה תשומת לב. בנוסף לכך, גולשים רבים הכינו תכנים עצמאיים ששמו דגש על דמויות או על נושאים בסדרה.

במאמר זה ניגע בכמה דוגמאות לפלטפורמות עצמאיות ותוכן גולשים שתורמים באופן ישיר להצלחה הפנומנאלית של הסדרה, וביצירתיות האינסופית של הגולשים שהולידה בין השאר גרסאות מיוחדות ומשעשעות. 

"לוסטפדיה" - האנציקלופדיה הבלתי רשמית
אנציקלופדיית הלוסטפדיה מבוססת על פלטפורמת ויקי, וכוללת מידע מפורט על הסדרה ועל הפקתה. ניתן למצוא באתר פורום פעיל, קהילה שיתופית המעודדת גולשים עם כשרון כתיבה לכתוב
ולשכתב תכנים, צ'אט, בלוג , פודקאסטים, תרגום לשפות נוספות ועמוד שמעלה תוכן באופן אקראי. לוסטפדיה משמשת כגוף ידע עצום, ויש בו מידע נרחב הכולל תמונות וציטוטים של הדמויות המרכזיות ושל דמויות המשנה. 

LOSTV - האתר הישראלי לסדרה
האתר הינו בן חוקי ל-DUCK, אתר הסדרות הישראלי. באתר ניתן למצוא מידע ותוכן על הסדרה והדמויות (גרסא מצומצמת של הלוסטפדיה), פרקים להורדה, פורום פעיל, בלוג, סקר

וספירה לאחור עד העונה הבאה. בתקופת בה הסדרה משודרת, מעניין לראות את התנפלות הגולשים על הקבצים להורדה ואת התחרות בין קבוצות המתרגמים, מי יעלה ראשון פרק מתורגם.  
 

YouTube
הנגישות ההולכת וגדלה של הגולשים לעריכת וידאו הולידה מאות גרסאות חליפיות לתכני "אבודים", סאטירות, מש-אפים ופרומואים חליפיים. מצ"ב מבחר: 

פלאשבק מהאייטיז, הפתיח של "אבודים" מולבש על "צוות לעניין". 
איך "אבודים" הייתה נראית אם היא הייתה קומדיית מצבים טיפוסית כמו "Friends". 

צריך להיות אדם דבק במטרה כדי לעשות וידאו כזה. מישהו אסף את כל ה-WHATים שנאמרו על ידי כוכבי הסדרה. 

חיבור מצחיק בין "אבודים" ל"מלחמת הכוכבים". 

 
ואחרון אחרון חביב - האתר הרשמי של רשת ABC
עצם העובדה שהסדרה מופקת ומשודרת ב-ABC, לא העניקה לרשת השידור בלעדיות באינטרנט. גולשים העלו את הפרקים להורדה פיראטית חינמית כמה שעות אחרי השידור וגנבו את תשומת הלב מבעלת הזכויות הבלעדית. למרות זאת ABC לא ויתרה והחלה להרעיף על הגולשים באתר הרשת צ'ופרים, בחודש מאי ערכה הרשת ניסוי ובמסגרתו העלתה לאתר פרקים לצפייה בחינם ובמהלך כל העונה הכינה תכנים ייחודיים לגולשים נאמנים.
תחזיר אותי אחורה