תפריט נגישות

מידע

הצהרת נגישות

תצוגת צבעים באתר

(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

5 כללי הברזל לתקנות הנגישות עבור מזיני תוכן

9 בדצמבר, 2013

מאת: יניב מורוזובסקי

מזינים תכנים לאתרי אינטרנט? סביר להניח שכבר שמעתם על תקנות נגישות אתרים, שהופכות כל אתר לגורם סיכון בשווי של 50 אלף ש"ח ללא הוכחת נזק – אם לא תנגישו אותו בתוך שלוש שנים. את ההנגשה עצמה מבצעים לרוב באמצעות חברה להנגשת אתרים, אבל יש כמה כללי ברזל שחשוב לשים לב אליהם כל הזמן, כדי להבטיח שהאתר שלכם גם יישאר נגיש.

1. תיאור אלטרנטיבי לתמונות

העליתם תמונה לאתר? יופי. אם עד היום התעלמתם באלגנטיות מכל השדות הריקים בחלונות העלאת התמונה, מעתה חשוב להקפיד למלא אותם. העיקר הוא לתת תיאור אלטרנטיבי טקסטואלי לתמונה (Alt). אל תמלאו שם מילות חיפוש, אלא תיאור של ממש לתמונה עצמה, כזה שיכול באמת לעמוד במקום התמונה אם היא לא תופיע בגלל תקלה, או אם מי שצופה בה הוא אדם עם קושי בראייה.

2. תיאור אלטרנטיבי לקישורים

גם כשאתם מעלים קישור - חשוב שתרשמו בדיוק לאן הוא מוביל. אם הוא נפתח בחלון חדש כדאי לציין גם את זה. את המידע ניתן למלא בתג Title. שימו לב לא להשתמש בקישורים ריקים מתוכן כמו "לחצו כאן", ואל תתארו קישורים בצורה ויזואלית בלבד, כדוגמת "לכניסה לאתר לחצו על הכפתור האדום".

3. מילוי נכון של כותרת העמוד

אמרו לכם למלא אותה תמיד, אמרו לכם כמה היא חשובה לטיוב תוצאות האתר במנועי החיפוש, אבל לא אמרו לכם כמה היא חשובה גם לצורכי נגישות. כשאתם מזינים כותרת (Title) לעמוד, אותה שורת טקסט קצרה שמופיעה בסופו של דבר בראש חלון הדפדפן, נסו להיות אינפורמטיביים ככל הניתן. אל תסתפקו במילה כמו "הזמנות". במקום לכו על "הזמנות חדרים לבתי מלון". הוסיפו תמיד גם את שם האתר ואולי אף תיאור קצרצר עד ארבע מילים של אופיו. המידע הזה הינו המידע הראשוני עבור קוראי מסך רבים ואפשר להפיק ממנו תועלת רבה גם מול מנועי החיפוש – שהרי הכותרת הזו היא זו שמוצגת בתוצאות החיפוש של אותו עמוד.

4. בניית מבנה כותרות נכון, המחולק לרמות

הרגל רע שכל מזין תוכן חוטא בו מדי פעם הוא הרצון לגוון. למה להשתמש ב"כותרת 2" אם אני יכול להגדיל את הטקסט ולצבוע אותו בצבע אדום? תקנות הנגישות משנות את התמונה ודורשות מאיתנו לעשות את הדבר הנכון (וגם כאן – נכון גם במובני מנועי החיפוש). שימוש נכון בכותרות ובכותרות משנה מקל על הניווט לאלו שזקוקים בכך, והופך את חוויית הגלישה לנוחה יותר. בנוסף – יש סיכוי שתרגיזו פחות את מעצב האתר, שלרוב עיצב מבנה כותרות אחיד ושמח לראות שהוא נשמר. מבנה נכון של כותרת כולל הופעה אחת בלבד של "כותרת 1" (H1 לדוברי HTML), שמשקפת בצורה ברורה את תוכן העמוד ודומה באופיה לכותרת העמוד – ההיא שכתבנו עליה בסעיף הקודם. שימו לב להשתמש גם בתגים המתאימים לתבליטים ומספור (למרות שאפשר להקליד מספרים, זו באמת לא הדרך), לחלק את הטקסט לפסקאות, ולסמן ציטוטים בתגים הרלוונטים. רוב עורכי הטקסט מאפשרים לכם לעשות את זה בנוחות רבה. השתמשו בהם.

5. תרגמו את המדיה שלכם

העליתם סרטון ל-YouTube? הוסיפו לו תרגום. הסרטון הוא ללא מילים אך יש התרחשות משמעותית על המסך? הוסיפו תיאור שלה כחלק מהתרגום או הקליטו קריינות מנחה. מחקרים מלמדים שהתרגום שאתם מוסיפים לסרטונים מסייע גם בשיפור מיקומם בתוצאות החיפוש של Google. ישנה שיטה קלה יחסית המאפשרת כתיבה של הטקסט בפורמט נוח בתוכנת פנקס רשימות, והעלאה של הטקסט כקובץ כתוביות מתוזמן באמצעות הכלים העומדים לרשותנו בחשבון ה-YouTube.

טיפ 1: אם הסרטון הוא לא בבעלותכם, ישנם כלים לתרגם גם אותו, לדוגמה אתר Amara שמציע אפשרות לתרגם כל סרטון YouTube.

טיפ 2: זה נראה קשה בהתחלה, אבל זה הופך להיות קל יותר ויותר ככל שמתרגלים.

מה הלאה?

אחרי שהעליתם עמוד חדש לאתר, רצוי לבדוק שלא שכחתם שום פרט. תוכלו לעשות זאת על ידי שליחת כתובת הדף לבדיקה באתר בדיקת הנגישות. זכרו – אתר נגיש הוא אתר שבו כל אדם יכול להנות ממה שכתבתם כרגע. גם אם העבודה נראית קצת יותר מורכבת – זכרו את הערך החברתי שמתלווה לתקנות החדשות. אתם עושים דבר טוב – לא רק עבורכם אלא למען כולם.

תחזיר אותי אחורה