הנגשת אתרים - רמות ההנגשה הסטנדרטיות

תקנות הנגישות אותן פירטנו בעמוד הקודם מציינות שתיים מתוך שלוש רמות הנגישות האפשריות. רמה A, המוגדרת כרמת נגישות מספיקה בחלק מהמקרים, ורמה AA, המוגדרת כסטנדרט ההנגשה אליו מחוייבים כל האתרים הציבוריים ומרבית האתרים המסחריים / פרטיים במדינת ישראל. בעמוד זה נעמוד על ההבדלים בין רמות הנגישות השונות.

קרא עוד על הנגשת אתרים עבור מזיני תוכן.

רמה A

רמה A הינה רמת ההנגשה הבסיסית, המציעה חלופה טקסטואלית לכל אלמנט באתר. לרוב, הנגשת האתר ברמה A כמעט ואינה דורשת שינויים במראה האתר, והעבודה מתבצעת בעיקר "מאחורי הקלעים": על גבי הקוד ובמערכת הניהול. העקרונות העיקריים ברמת A:
  1. יצירת חלופה טקסטואלית לתמונות, למצגות, ולטפסים.
  2. סידור האתר בסדר הגיוני ובמבנה היררכי נכון.
  3. שימוש במבנה אתר אחיד בעמוד הבית ובעמודים הפנימיים (לדוגמה: אם תפריט הניווט נמצא בצד ימין הוא יימצא שם בכל עמודי האתר).
  4. אפשור ניווט פנימי באתר באמצעות המקלדת בלבד.

רמה AA

הנגשת האתר ברמת AA, דורשת התייחסות יותר מעמיקה לדקויות שבכל אחד מעקרונות ההנגשה, וכוללת עבודת עומק גם בפן התכנותי, ולפעמים גם שינויים עיצוביים. העקרונות העיקריים ברמת AA:
  1. יש להוסיף כתוביות לוידאו חי המוזרם באתר, או ערוץ שמע ללקויי ראייה בשידור חי. במקרים בהם הסרטון אינו הועלה על ידינו יש לשקול להוסיף תרגום באמצעות כלים חיצוניים הזמינים ברשת (מומלץ) או לייצר חלופה טקסטואלית באתר המתארת את המתרחש בסרטון.
  2. יש לייצר ניגודיות צבעים בין הטקסט לרקע.
  3. יש להימנע מתמונות של טקסט ולהשתמש בטקסט רגיל לכל מטרה גרפית.
  4. שימוש בכותרות בתוכן ותוויות בקוד לכל נושא ומטרה באתר.
  5. "הגדרת פוקוס" בדילוג בין תכנים באתר באמצעות המקלדת (לדוגמה: הניווט באמצעות המקלדת יבליט את הקטע עליו אנחנו עומדים בצורה ברורה).
  6. יצירת מספר דרכים להגיע לתכנים רלוונטים באתר, לרבות סרגל כלים עליון, תחתון, ARIA או נתיב (Bread Crumbs).
 
את העקרונות המלאים ניתן למצוא בעמוד תרגום ההנחיות לתקן WCAG 2.0 באתר טוחן מדיה.

 

קריאה נוספת:

<< חזרה לדף הראשי של נגישות אתרים
תחזיר אותי אחורה